Corona info 17.2.2021

Koronavirus-ohjeet
Turvallisen liikkumisen takaamiseksi, velvoitamme kaikkia jäseniä noudattamaan seuraavia ohjeita:

Seuraamme  tiivisti koronaviruksen aiheuttaman COVID-19 -pandemian tilannetta ja viranomaisten ohjeistuksia. Noudatamme THL:n, STM:n, Voimisteluliiton, FSG:n ja Suomen Olympiakomitean ohjeistuksia ja paikallisen terveysviranomaisen määräämiä rajoituksia sekä suosituksia.  Tiedotamme jäseniämme käytännöistämme niiden muuttuessa. 

Velvoitamme kaikkia seuratoimijoita (voimistelijat, harrasteliikkujat sekä ohjaajat) noudattamaan terveysviranomaisten ohjeita erityisen tarkasti:

 • Jää kotiin lievienkin hengitystieoireiden ilmaantuessa. Mikäli sinä tai perheenjäsenesi olette altistuneet, noudatattehan viranomaiselta saamianne ohjeita. Ellei viranomaiset kehoita testiin, voi harjoituksia jatkaa.
 • Testituloksen (oman tai lähipiirin) odottamisen aikana ei voi osallistua seuramme toimintaan– eli live harjoituksiin. (oireiden vuoksi olet jo jäänyt pois harjoituksista).
 • Ilmoita positiivisesta testituloksesta eli tartunnasta välittömästi joukkueen johtajalle, valmentajalle tai harrasteryhmäsi ohjaajaalle. Koko perhe/lähipiiri on karanteenissa tartuntatapauksessa viranomaisten ohjeen mukaan.
 • Lisätietoa  :https://www.vaasankeskussairaala.fi/…/vaasan…/
 • Tule tunneille vain terveenä. 
 • Pyydämme huoltajia odottamaan lapsiaan mahdollisuuksien mukaan ulkona tai autossa. Ylimääräisiä kontakteja tulee välttää.
 • Tule liikuntapaikalle sisään vasta kun oma vuorosi alkaa. Poistu paikalta heti harjoitusvuosi päätyttyä. 
 • yli 12v. käyttävät maskia suosituksen mukaisesti.
 • Jos mahdollista, saavuthan tunneille valmiiksi treenivaatteissa. Vältetään yhteisissä tiloissa oleskelua.
 • Huolehdi käsihygieniasta. Pese tai desinfioi kätesi aina ulkoa sisälle tultaessa, ennen ja jälkeen treenien, WC-käynnin yhteydessä tai kun olet yskinyt ja niistänyt. Käytä käsien kuivaamiseen käsipaperia tai Vilpe Arenalla oma henkilökohtainen  käsipyyhe käytössä
 • Muista turvavälit, myös pukuhuoneissa ja peseytyessäsi. Pyrimme pitämään etäisyyttä muihin.
 • Yski ja aivasta hihaasi tai kertakäyttöiseen nenäliinaan. Vältä kasvojen koskettelua.
 • Jos olet matkustanut ulkomailla  pidä omaehtoinen  karanteeni suositusten mukaisesti ennen kuin osallistut seuramme toimintaan.
 • Kotimaan matkan jälkeen – noudata viranomaisten ohjeita matkustamiseen liittyen.
 • – lainaus ohjeesta: ”Kaikissa tilanteissa suosittelemme matkalta palatessa 10 vuorokauden ajan fyysisen sosiaalisen kanssakäymisen minimoimista (omaehtoinen karanteeni), samoin kuin etätyön tekemistä, silloin kun se on mahdollista. Äärimmäisen tärkeää on, että hakeudut koronatestiin hyvin pienistäkin oireista. Tauti on hyvin salakavala ja sen voi sairastaa ja toimia tartuttajana myös tietämättään”.
 • Liikuntasalit (kunnan) ovat kiinni Mustasaaressa  5.4.2021 saakka. Tämän vuoksi kaikki lasten harrasteryhmät, jotka käyttävät Mustasaaren liikuntasaleja jatkuvat joko etänä tai ulkona.  Kevätkausi- ja liikunta jatkuu ryhmässä ohjaajan ilmoituksen mukaisesti.
 • Vaasassa liikuntasaleissa saa olla kuusi (6)  alle 20v. hlöä kerralla.  Mikäli tila on selvästi jaettavissa, eivätkä ryhmät kohtaa, voi samassa salissa harjoitella useampikin joukkue.
 • Kaikki aikuisten harrasteryhmät ovat tauolla 31.3. 2021 asti.
 • Yhdessä yhteisiä ohjeistuksia noudattaen pystymme tarjoamaan itsellemme ja muille jäsenillemme turvallisen tavan nauttia  harrastuksen ja liikunnan riemusta.
 • Johtokunta

 

 

Lisää samasta aiheesta